Mračno bodů laserového skenování v AutoCAD
Mračno bodů v laserovém skenování – to je velký soubor bodů zaznamenaných měřicím přístrojem, v našem případě pozemním laserovým skenerem s vysokou rychlostí, až 2 miliony bodů za sekundu. Technologie laserového skenování umožňuje “přenést” reálné objekty se zachováním skutečných rozměrů do digitální podoby pro další zpracování na PC.
Zpracovaná, očištěná a sjednocená mračna bodů mohou být výsledkem naší práce pro společnosti, které mají zkušenosti se zpracováním dat tohoto typu. V některých případech mohou mít uživatelé potíže při práci s mračny bodů, proto se níže podíváme na základní otázky, které při práci s mračny bodů vznikají, a pomůžeme vysvětlit, jak je vyřešit.
Jak připravit mračno bodů pro práci v AutoCADu
Jak vložit mračno bodů do nového výkresu AutoCAD
Jak přidat mračno bodů do existujícího výkresu AutoCAD pomocí externí reference
Parametry zobrazení mračna bodů v AutoCADu
Jak převést mračno bodů do místního souřadnicového systému
Jak připravit mračno bodů pro práci v AutoCADu
Tvorba výkresů z mračna bodů vyžaduje určitou zkušenost s programem AutoCAD, kde se často kreslí měřické plány a další výkresy. Doporučujeme při práci s mračny bodů používat AutoCAD verze 2016 nebo novější, protože starší verze nemají dostatečný funkční a nástrojový výkon pro pohodlnou práci s mračny bodů. Pro práci s mračny bodů v AutoCADu se obvykle používá datový formát z aplikace ReCap. Toto malé bezplatné aplikace, které lze stáhnout z oficiálního webu Autodesk, strukturuje data ze standardních formátů mračen bodů pro pohodlnou práci v aplikacích Autodesk, jako jsou AutoCAD nebo Revit. Podrobnější informace o mračnu bodů, jejich parametrech a struktuře najdete na tomto odkazu.
Jak vložit mračno bodů do nového výkresu AutoCAD
Po zpracování souboru s mračnem bodů v softwaru Autodesk Recap se spolu se složkou Support vytvoří soubor s příponou *.rcp, který potřebujeme pro import do AutoCADu.
Varianta č. 1.
Pro nový výkres stačí přetáhnout daný soubor do oblasti výkresu. Poté je třeba zadat:
souřadnice bodu vložení (nebo stiskněte Enter, pokud chcete vložit do 0,0,0)
měřítkový koeficient (vždy "1" nebo stiskněte Enter)
úhel otočení ("0" nebo stiskněte Enter)
Poté se naše mračno bodů vloží do výkresu. Abychom ho viděli, stačí kliknout na „Nahoře“ (TOP) na pohledovém krychli nebo dvakrát kliknout kolečkem myši.
Varianta č. 2.
Na kartě Vložit (Insert) v sekci Mračno bodů (Point Cloud) vyberte Připojit (Attach). V zobrazeném okně zadejte cestu k vašemu souboru .rcp. V otevřeném dialogovém okně zrušte zaškrtnutí u polí Vložit bod, Měřítko a Otočení pro vložení výchozího bodu na začátek souřadnic souboru, v měřítku 1:1 a bez otočení. Pro jiné možnosti zadejte požadované hodnoty. Klikněte na Ok.
Jak přidat mračno bodů do existujícího výkresu AutoCAD pomocí externí reference
Kvůli velkému objemu dat obsažených v mračnech bodů zabírají tato data hodně místa a jsou předávána odděleně od výkresů v archivech, které jsou nahrány do cloudových úložišť. Pokud jste obdrželi výkresy podle mračna bodů ve formátu .dwg s již vloženým mračnem bodů a mračno bodů jste stáhli samostatně, je třeba ve výkresu zadat cestu k mračnu bodů na vašem počítači.
Nejprve rozbalte vše do samostatné složky. Ve složce by měl být samostatný soubor s příponou .rcp a také složka se stejným názvem jako soubor .rcp s příponou Support.
Poté otevřete soubor .dwg a vyberte vložené mračno bodů – může být zobrazeno jako prázdná krychle s nadpisem v podobě cesty, například „E:\2024\37-Gorny\04-Output\Gorny-Racap\Gorny.rcp“.
Po výběru se otevře karta Mračno bodů (Point Cloud). Stiskněte tlačítko Externí odkaz (External Reference).
V otevřeném seznamu klikněte na řádek s ikonou mračna (druhý shora).
V seznamu níže najděte řádek Uložená cesta (Saved Path). Změňte cestu tak, že uvedete cestu k souboru .rcp na vašem počítači, a stiskněte Otevřít (Open).
Parametry zobrazení mračna bodů v AutoCADu
Pro pohodlnější práci s mračny bodů v AutoCADu (AutoCAD nebo Civil) můžete využít nastavení zobrazení (Display) a vizualizace (Visualization) na kartě mračna bodů, jednoduše vybráním vašeho vloženého mračna bodů v AutoCADu. Zde můžete měnit velikost bodů, úroveň detailů, průhlednost a stylizaci, což často může zlepšit vizuální zobrazení mračna bodů pro pohodlnou práci.
Ve výchozím nastavení jsou na mračna bodů aplikovány barvy RGB ze skenovacích souborů, ale můžete si vybrat barvy z jiných stylizací.
Zobrazovat ve skutečných barvách skenovacího souboru (Scan Color) – stylizace každého bodu na základě originálních barev skenovacího souboru. Pokud barvy nebyly uloženy spolu se skenovacím souborem, provádí se stylizace v odstínech šedé.
Barva objektu (Object Color) – stylizace každého bodu s ohledem na vlastnost “Barva” objektu mračna bodů.
Normála – stylizace každého bodu podle směru normály bodu na základě needitovatelného barevného schématu.
Výška – stylizace každého bodu s ohledem na hodnotu jeho souřadnice Z. Aplikuje se adaptivní barevné schéma “Země” na základě minimálních a maximálních hodnot výšek v mračnu bodů.
Jak převést mračno bodů do místního souřadnicového systému?
Každý bod v mračnu má souřadnici (X;Y;Z). Pokud zvažujeme mračno bodů z jedné skenovací stanice, začátek souřadnic 0;0;0 se nachází v místě umístění skeneru. Pokud je skenovacích stanic více, mračna z každé stanice se sloučí (registrují, spojují) do jednoho mračna bodů a jednotného souřadnicového systému. Souřadnicový systém může být buď relativní, s počátkem souřadnic v rámci měřeného domu, pozemku atd., nebo místní.
Pro převod mračna bodů do místního souřadnicového systému se během terénních prací s laserovým skenováním používají speciální značky, které jsou rozpoznatelné specializovaným softwarem pro laserové skenování. Souřadnice značek jsou předem zaznamenány pomocí tachymetrického měření. Získané souřadnice jsou přiřazeny odpovídajícím značkám ve specializovaných programech pro zpracování dat z laserového skenování, jako jsou Leica Cyclone, Registr360, Faro Scene, Trimble Real Works a další.